Na koniec 2019 roku w instytucjonalnej pieczy zastępczej przebywało aż 16 668 dzieci.

To oznacza, że gdzieś obok nas prawie 17 tysięcy dzieci zaśnie dziś wieczorem w nie swoim łóżku. To ~ 17 tysięcy par oczu wlepionych w sufit i zastanawiających się, co przyniesie jutro. Niektóre z nich wciąż są pełne wiary w szczęśliwe życie, niektóre nie do końca rozumieją swoje położenie, a jeszcze inne straciły nadzieję i zdają się nie czekać już na nic.

Wszystkie dzieci są jednakowo zagubione. Żadne z nich nie może przytulić się do swojej mamy lub taty.

Kampania społeczna „Znajdź mnie”

 

Kampania ma na celu zwiększenie liczby rodzin zastępczych przede wszystkim na terenie Dolnego Śląska, ale również w całym kraju oraz poszerzenie świadomości społeczeństwa na temat rodzicielstwa zastępczego.

Chcemy zwrócić uwagę mieszkańców na stale rosnącą liczbę dzieci o nieuregulowanej sytuacji prawnej, czyli takiej, która uniemożliwia rozpoczęcie procesu adopcji.

 

Niestety, czas potrzebny na wyjaśnienie sytuacji prawnej dziecka zajmuje w Polsce nawet do kilku lat. W tym czasie dziecko trafia do pieczy zastępczej (do rodziny zastępczej lub do placówki opiekuńczo- wychowawczej) i tam czeka na rozwiązanie sprawy. Dopiero potem dziecko może trafić do nowych rodziców.

Co to w praktyce oznacza dla dziecka?

To bardzo trudny czas przepełniony lękiem i niepewnością. Dziecko jest przecież w obcym miejscu i nikogo nie zna. Jest otoczone przez inne dzieci i nie ma chwili prywatności. Bardzo tęskni za mamą, swoim pokojem i swoim ulubionym kubkiem.  Choć opiekunowie z całych sił starają się oswoić dziecko z nową sytuacją,  poświęcając mu swój czas i uwagę, nie mogą zapewnić mu tego, co najważniejsze - poczucia stałości i niezmienności. Dziecko, które stoi właśnie w obliczu wielkich zmian, instynktownie poszukuje w swoim życiu czegoś stałego i pewnego. Jest zagubione.

Dzieci w rodzinach zastępczych i wpływ na ich życie

Dziecko jeszcze tego nie wie, ale pobyt w instytucjonalnej pieczy zastępczej będzie miało ogromny wpływ na jego życie.

  • Prawdopodobnie nie nauczy się budować więzi i będzie miało kłopot z nawiązywaniem bliskich relacji.

  • Podejmowanie samodzielnych decyzji i zaradność nigdy nie staną się jego mocnymi stronami.

  • Nie będzie miało poczucia sprawczości i kontroli nad swoim życiem.

  • Wyrażanie emocji, rozwiązywanie konfliktów i dochodzenie do kompromisów urośnie do rangi wielkiego problemu.

Chcemy pomóc i pragniemy, aby wszystkie dzieci, które oczekują na uregulowanie swojej sytuacji prawnej, mogły trafić do rodzin zastępczych i ten trudny czas przeczekać w otoczeniu rodzinnego ciepła i miłości.

Jeżeli temat rodzicielstwa zastępczego jest Ci bliski i chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy po więcej informacji do zakładki O Rodzinie Zastępczej. Dowiesz się w niej m.in. jakie są rodzaje rodzin zastępczych i kto może ją stworzyć. Poznasz dokładne wymagania dla kandydatów na rodziców zastępczych, ale też prawa i obowiązki.

Jeżeli zastanawiasz się, jakie kroki należy podjąć, aby stworzyć Rodzinę Zastępczą, zapraszamy do zakładki Pierwsze kroki, gdzie w prosty sposób przedstawiamy, co należy zrobić oraz nad czym warto się zastanowić przed podjęciem decyzji.

Kampania dofinansowana przez Fundację EY i jest realizowana we współpracy z:

Kampania objęta jest patronatami honorowymi:

Jeżeli masz pytania dotyczące rodzicielstwa zastępczego, skontaktuj się PCPR/MOPS w Twoim mieście lub zostaw nam wiadomość. 

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • YouTube Social  Icon