Na koniec 2021 roku w instytucjonalnej pieczy zastępczej przebywało aż 15 931 dzieci.
To oznacza, że gdzieś obok nas prawie 16 tysięcy dzieci zaśnie dziś wieczorem w nie swoim łóżku. To ~ 16 tysięcy par oczu wlepionych w sufit i zastanawiających się, co przyniesie jutro. Niektóre z nich wciąż są pełne wiary w szczęśliwe życie, niektóre nie do końca rozumieją swoje położenie, a jeszcze inne straciły nadzieję i zdają się nie czekać już na nic.
Wszystkie dzieci są jednakowo zagubione. Żadne z nich nie może przytulić się do swojej mamy lub taty.
Kampania społeczna „Znajdź mnie” (zobacz na Facebooku)
Kampania ma na celu zwiększenie liczby rodzin zastępczych przede wszystkim na terenie Dolnego Śląska, ale również w całym kraju oraz poszerzenie świadomości społeczeństwa na temat rodzicielstwa zastępczego.
Chcemy zwrócić uwagę mieszkańców na stale rosnącą liczbę dzieci o nieuregulowanej sytuacji prawnej, czyli takiej, która uniemożliwia rozpoczęcie procesu adopcji.
Niestety, czas potrzebny na wyjaśnienie sytuacji prawnej dziecka zajmuje w Polsce nawet do kilku lat. W tym czasie dziecko trafia do pieczy zastępczej (do rodziny zastępczej lub do placówki opiekuńczo- wychowawczej) i tam czeka na rozwiązanie sprawy. Dopiero potem dziecko może trafić do nowych rodziców.
Co to w praktyce oznacza dla dziecka?
To bardzo trudny czas przepełniony lękiem i niepewnością. Dziecko jest przecież w obcym miejscu i nikogo nie zna. Jest otoczone przez inne dzieci i nie ma chwili prywatności. Bardzo tęskni za mamą, swoim pokojem i swoim ulubionym kubkiem. Choć opiekunowie z całych sił starają się oswoić dziecko z nową sytuacją, poświęcając mu swój czas i uwagę, nie mogą zapewnić mu tego, co najważniejsze - poczucia stałości i niezmienności. Dziecko, które stoi właśnie w obliczu wielkich zmian, instynktownie poszukuje w swoim życiu czegoś stałego i pewnego. Jest zagubione.
Dzieci w rodzinach zastępczych i wpływ na ich życie
Dziecko jeszcze tego nie wie, ale pobyt w instytucjonalnej pieczy zastępczej będzie miało ogromny wpływ na jego życie.
-
Prawdopodobnie nie nauczy się budować więzi i będzie miało kłopot z nawiązywaniem bliskich relacji.
-
Podejmowanie samodzielnych decyzji i zaradność nigdy nie staną się jego mocnymi stronami.
-
Nie będzie miało poczucia sprawczości i kontroli nad swoim życiem.
-
Wyrażanie emocji, rozwiązywanie konfliktów i dochodzenie do kompromisów urośnie do rangi wielkiego problemu.
Chcemy pomóc i pragniemy, aby wszystkie dzieci, które oczekują na uregulowanie swojej sytuacji prawnej, mogły trafić do rodzin zastępczych i ten trudny czas przeczekać w otoczeniu rodzinnego ciepła i miłości.
Jeżeli temat rodzicielstwa zastępczego jest Ci bliski i chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy po więcej informacji do zakładki O Rodzinie Zastępczej. Dowiesz się w niej m.in. jakie są rodzaje rodzin zastępczych i kto może ją stworzyć. Poznasz dokładne wymagania dla kandydatów na rodziców zastępczych, ale też prawa i obowiązki.
Jeżeli zastanawiasz się, jakie kroki należy podjąć, aby stworzyć Rodzinę Zastępczą, zapraszamy do zakładki Pierwsze kroki, gdzie w prosty sposób przedstawiamy, co należy zrobić oraz nad czym warto się zastanowić przed podjęciem decyzji.
Kampania dofinansowana przez Fundację EY i jest realizowana we współpracy z:
Kampania objęta jest patronatami honorowymi:
Jeżeli masz pytania dotyczące rodzicielstwa zastępczego, skontaktuj się PCPR/MOPS w Twoim mieście lub zostaw nam wiadomość.