top of page

Wolontariat pracowniczy

Zaktualizowano: 22 sty 2020

Wolontariat pracowniczy to temat, z którym spotykamy się coraz częściej. Działania charytatywne podejmowane przez większe firmy i korporacje stały się obecnie normą. Czy w Twojej firmie funkcjonuje wolontariat pracowniczy? Koniecznie zapytaj w swoim dziale HR!


Na czym polega wolontariat pracowniczy?

Wolontariat pracowniczy to ogół działań charytatywnych podejmowanych przez przedsiębiorstwo na rzecz wybranej organizacji pozarządowej. Mogą to być „akcje sezonowe” takie jak np. zbiórka świąteczna dla potrzebujących dzieci lub przygotowanie dla nich wyprawek szkolnych. Takie akcje zazwyczaj polegają na zebraniu odpowiedniej kwoty, zakupieniu potrzebnych rzeczy i dostarczeniu do danej Fundacji lub bezpośrednio dzieciom. W akcji biorą udział pracownicy danej firmy, a co ważne, udział w takich akcjach jest całkowicie dobrowolny.


Oczywiście, wolontariat pracowniczy nie ogranicza się wyłącznie do organizowania zbiórek pieniężnych. Niektórzy pracownicy wykazują dużą chęć angażowania się w działania charytatywne i poświęcenie innym swojego czasu i energii. Stąd takie akcje jak np. organizowanie czasu wolnego dzieciom oraz wizyty u potrzebujących rodzin i pomoc w bieżących obowiązkach.


Zalety wolontariatu pracowniczego

Wolontariat pracowniczy niesie za sobą szereg zalet – nie tylko dla organizacji pozarządowych, ale też dla pracowników i ich pracodawców:


1. Pozytywny wizerunek dla firmy

2. Integracja zespołu pracowniczego

3. Budowanie poczucia więzi z firmą

4. Zwiększenie efektywności zespołu

5. Zerwanie z rutyną związaną z codziennymi obowiązkami

6. Satysfakcja dla pracowników i… dobra zabawa

7. Świeże spojrzenie na codzienne zagadnienia w pracy


Wolontariat pracowniczy – nasze przykłady

Objectivity – regularnie odwiedzają nasze Rodziny Zastępcze oraz Rodzinne Domy Dziecka i pomagają rodzicom wykonywać bieżące prace domowe oraz prace ogrodowe. Okazuje się, że przy gromadce dzieci, rodzicom kompletnie brakuje czasu na takie zajęcia i taka pomoc jest bezcenna!


EY Global Delivery Services Careers – odwiedzili jeden z naszych Rodzinnych Domów Dziecka, gdzie doprowadzili do porządku łazienkę po remoncie, przekopali i wysprzątali ogródek, tworząc nowe miejsce do zabawy dla dzieci i na końcu spędzili kilka chwil z dzieciakami na wspólnej zabawie


NOKIA – odwiedzili trzy z naszych Rodzinnych Domów Dziecka i przeprowadzili w nich prace ogrodowe. Dzięki wolontariuszom z NOKIA udało się stworzyć nowe miejsca do zabawy dla dzieci, a dodatkowo dzięki pomocy firmy Decathlon udało się na nowych przestrzeniach postawić bramki do piłki nożnej i inne przyrządy do zabawy na dworze. Do tej pory zastanawiamy się, kogo bardziej cieszyły rozegrane podwórkowe mecze- wolontariuszy czy dzieciaki…? :)


Google i HPE - zorganizowali warsztaty motywacyjne dla starszych dzieci, wzięło w nich udział 33 młodych uczestników


Credit Suiss, Mondial Assistance, UPS Polska i Santander Bank Polska - organizowali dla nas różnego rodzaju zbiórki
Za wszystkie akcje, oczywiście, bardzo dziękujemy! :)


4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page