top of page

Na co idzie Jeden Procent?

Zaktualizowano: 12 lut 2020

Początek roku i końcówka kwietnia to zazwyczaj czas, w którym możecie zaobserwować wzmożoną działalność organizacji pozarządowych w social media, a zewsząd atakują Was grafiki zachęcające do przekazywania im Jednego Procenta podatku.

Pragniemy Was od razu uspokoić - OPP prowadzą swoją działalność przez cały rok, nie tylko w okresie rozliczeniowym :)


Jeden Procent podatku to szczególny sposób dofinansowania Organizacji Pożytku Publicznego. W 2019 roku Jeden Procent podatku dla OPP przekazało aż 14,5 mln podatników, jednocześnie zasilając budżet organizacji pozarządowych na łączną kwotę 875 mln złotych.

Część społeczeństwa bardzo chętnie przekazuje swój Jeden Procent dla OPP wspierając tym samym konkretne cele, pozostała część wciąż podchodzi do idei trochę nieufnie i zastanawia się, na co właściwie idą środki pozyskane z Jednego Procenta. Odpowiadamy!


Na co OPP wydają pieniądze pozyskane z Jednego Procenta?


Organizacje Pożytku Publicznego mogą wykorzystać środki pochodzące z Jednego Procenta wyłącznie na działania zawarte w swoim statucie, a wszystkie te wydatki muszą być uwzględnione w szczegółowym sprawozdaniu finansowym.


Dzięki funduszom pozyskanym z Jednego Procenta oraz od naszych Darczyńców udało nam się zrealizować w 2019 roku m.in:


- akcję "Powrót do szkoły", wspierając tym samym rodziców zastępczych w kompletowaniu wyprawek szkolnych dla dzieciaków i gwarantując im dobry start w rok szkolny.

- akcję "Mikołajki", podczas której obdarowanych zostało 212 dzieci wychowujących się w rodzinnej pieczy zastępczej. Mikołajki 2019 to nie tylko prezenty, ale też wspólny czas, mini warsztaty i gra terenowa dla wszystkich zainteresowanych.

- zorganizowaliśmy już trzecią Konferencję na rzecz Rodzicielstwa Zastępczego, tym razem o zasięgu międzynarodowym

- wysłaliśmy 65 dzieci na ferie zimowe i kolonie w Centrum Promocji Zdrowia Taraska

- przeprowadziliśmy lub pomogliśmy w przeprowadzeniu remontów domów kilku rodzin zastępczych oraz wyposażyliśmy je w niezbędne sprzęty

- udało nam się dofinansować badania i rehabilitacje dla potrzebujących dzieci, a także pomóc w zorganizowaniu konsultacji psychologicznych i psychiatrycznych, a także terapii

- zorganizowaliśmy warsztaty szkoleniowe dla rodziców (np. o wypaleniu zawodowym wśród rodziców zastępczych) oraz warsztaty ogólnorozwojowe dla dzieci


Jak sami widzicie Jeden Procent do bardzo często duży zastrzyk gotówki, który usprawnia pracę OPP i pomaga w codziennych działaniach organizacji. Nic więc dziwnego, że NGO każdego roku walczą o Twoją uwagę!

1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page