top of page

Wielka woda na Dolnym Śląsku. Jak pomóc powodzianom?

Od kilku dni cała Polska żyje tym, co dzieje się na południu kraju i z niepokojem śledzi w mediach kolejne komunikaty. Obrazki docierające do nas z Kłodzka i okolic, Głuchołazów, Prudnika, Stronia Śląskiego czy Lądka Zdroju są przerażające. To, oczywiście, nie wszystkie miejscowości, które ucierpiały w powodzi. Wsparcia potrzebuje teraz dużo więcej mniejszych wsi i miasteczek.


W obliczu wielkich tragedii i sytuacji kryzysowych Polacy potrafią zmobilizować się i zjednoczyć swoje siły jak nikt inny na świecie. To piękne i niezwykle budujące - zarówno dla poszkodowanych, jak i dla tych, którzy pomagają zawodowo i na co dzień.


Zachęcamy Was do niesienie pomocy- tak, jak możecie i w takim zakresie, na jaki możecie sobie pozwolić. Prosimy jednak o jedno - POMAGAJCIE MĄDRZE i pamiętajcie o tych kilku zasadach.


1. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i Twoich bliskich

Brzmi mało spektakularnie, ale to absolutnie zasada numer 1. Nie ryzykuj i nie podejmuj się działań, które są ponad Twoje siły i możliwości. Nie pozwól, aby służby musiały ratować Cię z sytuacji, która będzie wynikiem Twojej brawury i nieostrożności, podczas gdy mnóstwo ludzi potrzebuje pomocy dużo bardziej.


2. Nie przeszkadzaj

Śledź na bieżąco komunikaty, które pojawiają się w oficjalnych mediach i stosuj się do poleceń służb. Jeśli jest zakaz wchodzenia na wały- nie wchodź tam. Jeśli jest prośba o nieblokowanie dróg i przejazdów- nie rób tego i wstrzymaj się z wizytami na zalanych terenach, jeśli nie jest to konieczne. Pamiętaj - poszkodowani w powodzi potrzebują pomocy nie tylko teraz, ale będą wciąż potrzebowali jej za tydzień, za dwa i za miesiąc.


3. Zbiórki rzeczowe - kupuj tylko to, co potrzebne

Zanim zdecydujesz się na zakupy, upewnij się, na jakie produkty jest aktualne zapotrzebowanie. Pamiętaj, że sytuacja jest dynamiczna i szybko się zmienia- z pomocą dla powodzian wyruszyło już tysiące osób, organizacje pozarządowe i różne przedsiębiorstwa. To, że dany produkt był potrzebny wczoraj, nie oznacza, że jest potrzebny dzisiaj. Skontaktuj się z lokalnym punktem zbiórki, zanim wyruszysz na zakupy i zapytaj o aktualną sytuację i aktualne potrzeby. Zapytaj w jaki sposób najlepiej pakować produkty i czy lepiej kupić jeden produkt hurtowo, czy kilka różnych produktów w mniejszej ilości. Potrzeby mogą być różne w zależności od punktu zbiórki, jej przeznaczenia i sposobu dystrybucji.


4. Inicjatywy oddolne

Masz wolny czas, środki i znajomych chętnych do działania, ale nie wiesz jak działać? Skontaktuj się ze swoją gminą, w której na pewno uzyskasz informację na temat bieżących akcji organizowanych w Twojej okolicy.


Możesz również skontaktować się z lokalnymi organizacjami pozarządowymi. Organizacje pozarządowe zajmują się niesieniem pomocy na co dzień, działają metodycznie i mają swoje sprawdzone sposoby na to, aby ich działania były efektywne i niosły realne wsparcie. Jednocześnie zazwyczaj mają ograniczone budżety i zasoby ludzkie, tak więc: Wasza chęć działania i zaangażowanie + ich doświadczenie w pomaganiu = to nie może się nie udać :)


Weź pod uwagę również to, że pomoc może mieć różne oblicza i czasem w danej chwili bardziej potrzebne są ręce do pracy, czasem dary rzeczowe, a czasem pieniądze. Nie kieruj swojej energii tam, gdzie nie jest to potrzebne (wtedy to nie jest dobra pomoc).


Jeśli chcesz pomóc rodzinom zastępczym z zalanych terenów - skontaktuj się z nami, a podpowiemy, co jest aktualnie potrzebne!


5. Zbiórki pieniędzy i zrzutki - weryfikuj

Upewnij się, że wpłacasz swoje pieniądze we właściwe miejsce. Powstało w ostatnim czasie bardzo dużo prywatnych zrzutek- pomagaj tym, których znasz lub kojarzysz i masz pewność, że środki zostaną rzeczywiście wykorzystane w celach pomocowych.


Mniejszym ryzykiem obarczone są zrzutki zakładane przez fundacje i organizacje pozarządowe. Pamiętaj, że przed wpłatą środków możesz wygooglać daną organizację i sprawdzić na jej stronie www i w social mediach dotychczasową działalność. Na stronach www powinieneś również móc znaleźć sprawozdanie finansowe organizacji. Dodatkowo na stronie www.ngo.pl - portalu dla organizacji pozarządowych - możesz znaleźć listę sprawdzonych zbiórek, w tym zrzutkę naszej Fundacji. Wsparcia w pomaganiu osobom dotkniętym powodzią potrzebują nie tylko duże fundacje o zasięgu ogólnopolskim, ale również te lokalne.


Zgodnie z naszymi codziennymi działaniami, również i tym razem pomagamy rodzinom zastępczym i rodzinnym domom dziecka. Obecnie prowadzimy zrzutkę dla rodzin zastępczych z Nysy, Prudnika, okolic Kłodzka, okolic Dzierżoniowa, Oławy. Niestety, zniszczenia są spore, a dodatkowo czeka nas ogromne wyzwanie - zakup pieca na palet dla RDD, gdzie razem przebywa 11 dzieci (w pieczy i biologicznych).


Twoja wpłata (o dowolnej wysokości!!!) i podanie linku do naszej zrzutki dalej, będą dla nas GIGANTYCZNĄ pomocą.



6. Poczekaj

Większość osób wyruszyła na pomoc teraz, ale za dwa lub trzy tygodnie emocje opadną, a chętnych do pomocy będzie znacznie mniej. Nie oznacza to jednak, że wsparcie nie będzie już potrzebne. Będzie, może nawet jeszcze bardziej niż teraz, bo będzie dużo trudniejsze do zorganizowania. Pamiętaj o tym i - jeśli możesz - sprawdź sytuację powodzian za 3-4 tygodnie.




45 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page