top of page

Czym jest Rodzina Zaprzyjaźniona...?


Rodzina zaprzyjaźniona to forma wolontariatu, realizowana przez osoby niespokrewnione z dzieckiem. Polega na udzielaniu wsparcia dziecku, które przebywa w placówce opiekuńczo-wychowawczej (dawniej – domu dziecka).

Stając się rodziną zaprzyjaźnioną, decydujemy się zaspokajać bieżące potrzeby dziecka, utrzymując z nim stały i regularny kontakt (w miarę swoich możliwości czasowych).


Stając się rodziną zaprzyjaźnioną dla dziecka stajemy się jego przyjaciółmi- nie jesteśmy jego opiekunami.

Aby móc odgrywać rolę rodziny zaprzyjaźnionej, należy:

a) być osobą dorosłą;

b) mieć stałe miejsce zamieszkania w Polsce;

c) korzystać z pełni praw obywatelskich i cywilnych;

d) nie być pozbawionym praw rodzicielskich;

e) wywiązywać się z obowiązku utrzymania osób z najbliższej rodziny (alimentacja), jeśli stanowi tak prawo lub orzeczenie sądowe;

f) mieć odpowiednie warunki mieszkaniowe i stałe źródło utrzymania;

g) posiadać zaświadczenie lekarskie o dobrym stanie zdrowia, umożliwiającym odpowiednią opiekę nad dzieckiem.


Jakie potrzeby dziecka zaspokaja rodzina zaprzyjaźniona?

Rodzina zaprzyjaźniona zaspokaja potrzeby emocjonalne dziecka, społeczne, intelektualne i moralne. Osoby pełniące funkcję rodziny zaprzyjaźnionej stają się dla dziecka prawdziwymi bliskimi, osobami znaczącymi.

Aby pomiędzy dzieckiem a rodziną zaprzyjaźnioną wytworzyła się prawdziwa więź, bardzo istotny jest stały i regularny kontakt, spędzanie z dzieckiem czasu, wspólne rozmowy, odrabianie lekcji, pomoc w rozwijaniu pasji, spacery, zapraszanie do domu czy wspólne spędzanie świąt. Rodzina zaprzyjaźniona nie ponosi wobec dziecka żadnych zobowiązań prawnych, jedynie odpowiedzialność moralną i opiekuńczą.


Nasz cały artykuł na temat Rodzin Zaprzyjaźnionych możecie przeczytać w poniższej publikacji:Patrycja Kaszubska Rodzicielstwo zastepc
.
Pobierz • 13.26MB


148 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page